Obserwatorzy

19 listopada 2012

Scrap, scrapowanie....

Scrap, scrapowanie, scrapbooking, papercraft, cardmaking, layout - te angielskie słowa i ich spolszczone wersje przyjęto używać na określenie  różnego rodzaju prac rękodzielniczych  na bazie papieru.
Scrap - to angielskie słowo oznacza skrawek, kawałek, a scrapbooking /scrap + book, książka/ to określenie techniki utrwalania wspomnień na kartach papieru, często zebranych w album, w postaci połączeń zdjęć, krótkich opisów i rozmaitych dekoracji.
Ta technika dokumentowania wspomnień długą, ponad dwustuletnią tradycję, Wywodzi się z Ameryki i jest tam nadal popularna do dnia dzisiejszego, a i u nas coraz więcej osób próbuje swoich możliwości w tej dziedzinie.
Kiedyś do tego celu używano kartki papieru, zdjęcia , wycinków z gazety, suszonych roślin.
Dzisiaj istnieją specjalistyczne sklepy, w których możemy kupić co tylko dusza zapragnie, a zawartość kieszeni pozwoli. Oferują szeroką gamę papierów, gotowych tekturowych dekoracji /chipboardów/, stempli, tuszy, wykrojników, dodatków pasmanteryjnych w postaci tasiemek, sztucznych kwiatów, guzików, cekinów, itp.
I całą gamę różnych urządzeń, bez których co prawda można się obyć, ale które znacznie ułatwiają pracę.
Pojęcie scrapbookingu często jest rozszerzane na inną dziedzinę papercraftu, tzw. cardmaking, czyli tworzenie okolicznościowych kartek z papieru, wykonywanych podobną techniką, pięknie zdobionych.
Istnieje jeszcze jedno określenie związane ze scrapowaniem. To LO - layout czyli układ, sposób rozplanowania elementów na określonej powierzchni. Jeśli ktoś mówi, że stworzył scrapa to ma na myśli taki właśnie layout.

Ja też stworzyłam swojego pierwszego scrapa podczas warsztatów, w których właśnie wzięłam udział.
I o tym, właśnie o pracy zwanej layoutem, będzie w następnym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz